Opalanie z rozsądkiem. Wybierz odpowiednie kosmetyki i poznaj alternatywy wylegiwania się na słońcu!
Dobrze dobrany kosmetyk do opalania pozwoli Ci spędzić kilka godzin na plaży bez obawy o oparzenia. W drogerii zostaniesz postawiona przed szerokim wyborem preparatów, różniących się formą aplikacji, konsystencją, składem i co najważniejsze – faktorem SPF. Dobry wybór pozwoli Ci nie tylko uchronić się przed słońcem, ale również estetycznie się opalić, co najważniejsze – bez ryzyka wystąpienia poparzeń słonecznych.
Rodzaje preparatów do opalania
Udając się do drogerii, na półce zobaczysz kilka rodzajów kosmetyków, różniących się głównie “sposobem podania”. Niektóre osoby w poszukiwaniu bardziej skutecznych sposobów ochrony przed słońcem odwiedzają też aptekę, ale to drogeryjne kosmetyki zdecydowanie królują w torbach polskich plażowiczów. Wśród nich wyróżniamy:
- mleczka do opalania,
najbardziej delikatne, łatwo się wchłaniają, są tworzone na bazie naturalnych składników
- kremy do opalania,
gęstsze, o bogatszej konsystencji, często stosowane zarówno twarzy, jak i całego ciała
- sztyfty,
wygodne w aplikacji, jednak mniej wydajne
- spray’e,
pozostawiające na skórze tłustą warstwę ochronną
- balsamy,
delikatne podobnie jak mleczko, ale zawierający więcej lipidów, przez co dłużej się wchłaniają, wzmacniając przy tym naturalną warstwę ochronną skóry
Niezależnie od podjętego wyboru, należy pamiętać o odświeżaniu warstwy ochronnej co dwie godziny lub po każdej kąpieli w basenie lub morzu, ponieważ preparaty spłukują się i ścierają podczas osuszania się ręcznikiem. Istotne jest również odpowiednie przechowywanie kosmetyku – jego temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza, ponieważ wtedy zwyczajnie się psuje. Warto więc pamiętać o przechowywaniu preparatu w cieniu, pod warstwą koszulek lub w dobrze izolującej od otoczenia torbie.
Siła filtra a naturalny odcień skóry
Jeśli zależy nam nie tylko na ochronie, ale również na pięknej, brązowej opaleniźnie, powinniśmy dostosować siłę filtra. Określa się go w jednostce SPF (z ang. Sun Protection Factor), a jego wartości wahają się od 5 do 50. Osoby blade, rude i blondyni o niebieskich oczach nie posiadają w skórze dużo melaniny i dlatego powinni stosować wyższe filtry – od 30 SPF w górę. Osoby o nieco ciemniejszej cerze i zielonych oczach, jeśli chcą się bezpiecznie opalić, mogą zdecydować się na filtry słabsze niż 25 SPF. W najlepszym położeniu znajdują się ci o południowo europejskiej cerze, ciemnych oczach i włosach, ponieważ oznacza to wysokie wartości melaniny, a co za tym idzie – naturalną odpornośc skóry na promienie słoneczne. Najbardziej śniade osobniki mogą stosować nawet najsłabsze kremy 5-10 SPF 😉
Alternatywna dla słońca
Zaliczyłaś już kilka słonecznych wpadek? Łuszcząca się i piekąca skóra, nierównomierna opalenizna, a także niebezpieczne oparzenia to tylko niektóre z bolesnych i niebezpiecznych konsekwencji działania promieni UV. Jak temu zaradzić, jednocześnie ciesząc się promienną, brzoskwiniową karnacją? Jest na to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej kobiet.
Opalanie natryskowe, inaczej Airbrush Tanning, to bezpieczna metoda nadawania skórze pięknego, brązowego odcienia. Co istotne, taki zabieg pozwala nam na uzyskanie pożądanego odcienia już po jednej sesji, przy okazji pozostawiając skórę odżywioną i głęboko nawilżoną. Cały proces, wraz z przygotowaniem, trwa ok. 30 minut i utrzymuje się nawet do dwóch tygodni.